Logo Gmina Sobienie-Jeziory

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2026
W sumie: 106486

News

News zdjęcie id 1022

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku przypomina o obowiązku noszenia maseczek

19.06.2020

 

 

Epidemia trwa, a my zapominamy o maseczkach…

Koronawirus rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową, przenosząc się z jednej osoby na drugą poprzez aerozol kropelkowo-powietrzny wydzielany podczas mówienia, kaszlu i kichania. Może rozprzestrzeniać się również poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni, a następnie dotykanie twarzy. Wirus może rozprzestrzeniać się jeszcze zanim pojawią się objawy choroby, a najbardziej zakaźny jest u osób, u których pojawiły się objawy.

Ponieważ jest coraz więcej dowodów naukowych na to, że część osób choruje bezobjawowo, noszenie maseczek, przyłbic lub zasłanianie ust i nosa elementami odzieży może powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Od 16 kwietnia 2020 r. zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia  określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii mamy obowiązek zasłaniania ust w miejscach użyteczności publicznej, w urzędach, sklepach, transporcie publicznym, punktach usługowych.

Wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek lub innych osłon ust i nosa zostało podyktowane danymi naukowymi, które mówiły o tym, że duża część zakażonych koronawirusem nie ma objawów choroby. A to oznacza, że nieświadomie mogą przenosić wirusa na kolejne osoby. Maseczki mają więc za zadanie zahamować rozwój epidemii.

Od 30 maja br. nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, zachowania
2 metrów dystansu od innych ludzi. Maseczki są jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.

Maseczki bawełniane, własnej roboty, bez filtra, chronią tylko przed dużymi kroplami, ale zapewniają ochronę przed odruchem dotykania twarzy. Trzeba je prać po każdym użyciu w 60 st. C, a następnie wyprasować. Maseczki są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym myciem rąk wodą z mydłem (przez 30 sek.) lub dezynfekcją preparatem na bazie alkoholu. Inny środek ochrony - przyłbice pozwalają na pracę w okularach i komfortowe oddychanie. Można je czyścić preparatem na bazie 60% alkoholu. Plusem jest możliwość wielokrotnego użytku. 

Pamiętajmy, że kolejne poluzowania w gospodarce nie zwalniają nas z noszenia maseczek. To od nas, zwykłych ludzi i od naszego zachowania zależy w jakim tempie epidemia koronawirusa będzie się rozwijać lub zanikać. Bądźmy odpowiedzialni za zdrowie własne i zdrowie innych ludzi – nośmy maseczki.

PPIS w Otwocku

 

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Stanisław Zygmunt Wirtek</strong></p>

Stanisław Zygmunt Wirtek

Godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 
godz. 7.00-15.00

Urząd Gminy Sobienie - Jeziory

ul. Garwolińska 16
08-443 Sobienie-Jeziory
tel. 25 685 80 90
tel./fax. 25 685 80 92
e-mail: gminasj@gminasj.pl

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

marzec 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zobacz również

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.