Logo Gmina Sobienie-Jeziory

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 526
W sumie: 125420

News

News zdjęcie id 1436

22 kwietnia - Dzień Ziemi

22.04.2022

 

 

 

W dniu 22 kwietnia 2022 r. obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.  Jest to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat. Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku uroczystości w ramach Dnia Ziemi koncentrują się wokół innej tematyki. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło „Zainwestuj w naszą planetę". Chodzi tu przede wszystkim o promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. Jest to również sposób na zwiększenie świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.

Światowy Dzień Ziemi jest co roku obchodzony w szkołach podstawowych i przedszkolach na terenie naszej Gminy. W Publicznej Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Siedzowie uczniowie przygotowali w swoich klasach gazetki o  tematyce ekologicznej, wzięli udział w konkursie organizowanym przez Fundację Nasza Ziemia pt. "Szkolny projekt dla klimatu", przygotowali reportaże o zmianach klimatycznych, wzięli udział w zajęciach z cyklu "Jak dbać o Naszą Planetę, jak segregować śmieci" oraz zdobyli informację o odnawialnych źródłach energii. Najmłodsze dzieci  – przedszkolaki i klasa „0” uczestniczyły w przedstawieniu pt. " Śmieciaki ratują świat". Spektakl dotyczył zagadnień ekologicznych, segregacji śmieci i sposobów dbania o planetę. Przedszkolaki wzięły również udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Jestem Małym przyjacielem przyrody". Dzieci w miesiącach od września do końca kwietnia wykonują zadania kształtujące właściwe postawy proekologiczne oraz rozwijające ich zainteresowania przyrodnicze.  W ramach zadań projektowych dzieci wykonały m.in. karmniki dla ptaków, sadziły drzewa, wykonały zielniki i ekologiczne ozdoby świąteczne, wzięły udział w warsztatach badawczych, założyły hodowlę roślin i uczestniczyły we wspólnym świętowaniu Dnia Ziemi. W ramach obchodów Dnia Ziemi w Publicznej Szkole Podstawowej w Warszawicach zostały przeprowadzone zajęcia w kl. I-VIII związane z promowaniem ekologicznych postaw z wykorzystaniem ćwiczeń interaktywnych, krzyżówek przyrodniczych i kolorowanek. Uczniowie wzięli udział w konkursach "Mistrz recyklingu" i "Ziemia-to moje miejsce". Ponadto pod egidą SU poszczególne klasy brały udział w akcji sprzątania terenów zielonych wokół szkoły. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sobieniach-Jeziorach wzięli udział w konkursie "Ekologicznie i modnie", konkursie grafomotorycznym "Ekoszlaczek", konkursie fotograficzno-filmowym "Ziemia mój dom", Wielkim Ogólnopolskim Teście Ekologicznym "Morza i Lądy". W szkole odbyły się  lekcje programowania o tematyce związanej z ziemią, zajęcia "Gry i zabawy materiałami wtórnymi" oraz zajęcia plastyczne o tematyce związanej z ekologią. Uczniowie wzięli również udział w akcji zbierania śmieci.

 

 

 

Wójt gminy

Wójt Gminy
Sobienie-Jeziory
Kamil Choim

Przyjmuje w sprawie
skarg i wniosków
w poniedziałki w godz. 15.00-17.00.
Wójt przyjmuje interesantów
po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

PYTANIA DO WÓJTA
 można kierować na adres e-mail: kchoim@gminasj.pl

 

 

Godziny pracy Urzędu:
pn. - godz. 9.00-17.00
wt.-pt. - godz. 7.00-15.00

Urząd Gminy Sobienie - Jeziory

ul. Garwolińska 16
08-443 Sobienie-Jeziory
tel. 25 685 80 90
tel./fax. 25 685 80 92
e-mail: gminasj@gminasj.pl

A visit to this place gives everyone as many pleasant impressions as the best payout online casino canada gives its players with its games and payouts. New impressions and bright emotions from new places and games always have a positive effect on the good condition of people.

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zobacz również

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.