Logo Gmina Sobienie-Jeziory

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4568
W sumie: 188970

News

News zdjęcie id 165

Czujniki tlenku węgla ratują życie

16.11.2015

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. Tlenek węgla to cichy zabójca, którego nie da się zauważyć ani wyczuć, lecz nie jesteśmy wobec niego bezbronni. Możemy zainstalować czujniki czadu, które wykryją zagrożenie.


Od początku września na Mazowszu tlenkiem węgla zatruły się 24 osoby – jednej nie udało się uratować. Liczba zatruć jest największa w sezonie grzewczym. Podczas ubiegłorocznej zimy zanotowano 223 zatrucia czadem – w 38 przypadkach czujniki zaalarmowały mieszkańców o unoszącym się gazie.

Najbardziej zagrożone są domy, w których urządzenia grzewcze czy przewody kominowe są wadliwe lub źle używane. Zwracajmy uwagę, aby nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, w przypadku wymiany okien sprawdzić działanie wentylacji, a urządzenia użytkować zgodnie z instrukcją. Przypominam również, że zarządcy budynków mają obowiązek przeglądu instalacji wentylacyjnej co najmniej raz w roku – mówi Józef Galica, mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Objawy zatrucia i pomoc poszkodowanym

Nie należy bagatelizować objawów, takich jak bóle głowy, nudności, wymioty, przyspieszone tętno i oddech. Ich ignorowanie może doprowadzić do zaburzenia czynności serca, śpiączki, porażenia oddychania, a w końcu śmierci. Jak pomóc osobie, która zatruła się czadem? Przede wszystkim trzeba zapewnić jej dopływ świeżego powietrza, wynieść w bezpieczne miejsce oraz wezwać służby ratownicze. Jeśli nie oddycha lub ma zatrzymaną akcję serca, należy udzielić pierwszej pomocy.

"Bezpieczny dom", czyli jak ustrzec się zatrucia czadem

W siedzibie komendy miejskiej w Radomiu powstał pierwszy na Mazowszu "Bezpieczny dom", w którym będą prowadzone zajęcia edukacyjne. Znajduje się w nim m.in. łazienka z piecykiem gazowym. Strażacy będą tłumaczyć dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla, jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Zademonstrują działanie czujnika czadu, który ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

Jesień i zima to pory roku, w których ryzyko śmiertelnego zatrucia jest największe. W województwie mazowieckim, w ciągu ostatnich pięciu lat zginęło 41 osób, a ponad 700 uległo podtruciu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.straz.pl.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Stanisław Zygmunt Wirtek</strong></p>

Stanisław Zygmunt Wirtek

Godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 
godz. 7.00-15.00

Urząd Gminy Sobienie - Jeziory

ul. Garwolińska 16
08-443 Sobienie-Jeziory
tel. 25 685 80 90
tel./fax. 25 685 80 92
e-mail: gminasj@gminasj.pl

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

wrzesień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zobacz również

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.