News

UWAGA! ZMIANY W ZASADACH USUWANIA DRZEW
19.06.2017
UWAGA! Zmiany w zasadach usuwania drzew
W związku z nowelizacją ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. z 2017 r. poz. 1074),
od dnia 17 czerwca 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące zasad usuwania drzew z terenów niebędących lasem.
Najważniejsze zmiany:
Nie wymaga zezwolenia usunięcie drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm, nie przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
- W związku z powyższym, każdy właściciel nieruchomości może usunąć drzewa nieprzekraczające wyżej podanych obwodów bez zezwolenia (o ile nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków).
- Jeśli obwód drzewa jest większy niż wyżej podane wartości – to konieczne jest uzyskanie zezwolenia lub zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa do Urzędu Gminy.
- Obowiązek zgłoszenia dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które usuwają drzewa na cele niezwiązane
z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Po dokonaniu zgłoszenia zostaną przeprowadzone oględziny w terminie 21 dni. Drzewo można będzie usunąć, jeżeli w terminie 14 dni od oględzin (liczy się data stempla pocztowego) nie zostanie wniesiony sprzeciw. W przypadku nieusunięcia drzew w terminie 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin konieczne będzie ponowne dokonanie zgłoszenia. Usunięcie drzew bez zgłoszenia lub pomimo wniesionego sprzeciwu skutkować będzie karą, jak przy usunięciu drzewa bez wymaganego zezwolenia.
Na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu obowiązuje zakaz likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej lub zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych.
Ponadto obowiązuje ochrona gatunkowa roślin, zwierząt i grzybów. W stosunku do większości gatunków obowiązują zakazy dotyczące ich niszczenia. Ponadto zabronione jest niszczenie gniazd ptaków objętych ochroną (większość gatunków ptaków dziko występujących w Polsce objęta jest ochroną gatunkową), w szczególności w okresie
od 1 marca do 15 października.